Kölyök kutyák megfelelő gondozása és az egészséges életmód

Mire figyeljünk a kölyökkutyák megfelelő gondozásánál. Mikor aggódjunk és mikor nem stb... Fontos tanácsok!!!
Preventív egészséggondozás
A jó egészség a jó higiéniánál kezdődik. Sokkal könnyebb megelőzni egy fertőzést, mint kezelni egy már bekövetkezettet. A kölyökkutya egészségének megőrzése szempontjából a fülek és a szemek ápolása legalább olyan fontos, mint a megfelelő táplálás, és legalább olyan komolyan is kell venni azt.
A kölyökkutya füleinek gondozása
- A fülek gondozása legyen része a kutya rendszeres ápolásának
- A kölyökkutya füleinek gyakori ellenőrzése lehetővé teszi, hogy már korán észrevegyük az irritáció jeleit, és ezáltal meg tudjuk előzni a fájdalmas és nehezen kezelhető fertőzéseket.
- A kölyökkutyáknak hosszú és lógó vagy felfelé álló füleik vannak.
- A kutyák hallójáratai nem jól szellőznek, ezért azokat gyakrabban kell ellenőrizni.
- A fület borító szőrök típusa (hosszú, göndör, rövid, stb.) szintén fontos tényező.
- A füleket hetente ellenőrizni kell, és a fertőzés első jeleinek észlelésekor azonnali állatorvosi kezelésre van szükség.
- A fülek megtisztítására egy kifejezetten a kölyökkutyák füleinek tisztítására összeállított oldatot használjunk. A legtöbb fültisztítószer széttördeli és elfolyósítja a hallójáratban található fülzsírt, így az könnyen eltávolítható.
A kölyökkutya szemeinek gondozása
- Minden fajtájú kölyökkutya szemeinek ápolásával törődni kell.
- Meg kell tisztítani minden váladéktól, ettől függetlenül mindig lesz némi könny okozta elszíneződés, ha a szemek körüli rész bőrét szőr borítja. A könny okozta elszíneződést az okozza, hogy a szemekből származó nedvességet a szőr magába szívja.
- Fiziológiás sóoldat vagy speciális szemtisztító oldat használható a tisztításra
“ Fogas ” kérdések
Ne aggódjunk, ha nem találjuk kölyökkutyánk kihulló tejfogait: a kutya a legtöbb tejfogát lenyeli, majd természetes úton kiüríti azokat anélkül, hogy ez bármi problémát okozna.
Előzzük meg, hogy elvesszen a kutya!
Jelöltessük meg kutyánkat mikrochippel! Az arra jogosult állatorvos beülteti a kutya és a gazda adatait tartalmazó mikrochipet a kutya bőre alá.
A parazitás fertőzöttségek megelőzése
- A szabadban végzett tevékenységek után ellenőrizzük, hogy nincsenek-e a kutyán kullancsok!
- A féregtelenítő szerek beadhatók a kutyának tabletta, paszta vagy folyadék formájában egyaránt.
- Kérjen tanácsot állatorvosától a megfelelő féregtelenítő kezelési programra vonatkozóan!
- A külső paraziták okozta fertőzések károsíthatják a bőrt és a szőrzetet.
- Ekcémát, viszketést vagy jelentősszőrhullást okozhatnak.
- A bolhák elpusztítása érdekében a kutyán kívül annak környezetét is kezelni kell!
Kullancsok
A kullancsok a kutya bőréhez rögzítik magukat. Azokat a területeket kedvelik, ahol a legvékonyabb a bőr. Szájszervükkel átfúrják a kutya bőrét és olyan különleges nyálat fecskendeznek abba, amely megszilárdulva nagyon erős rögzítési pontként szolgál. A kullancs azután megkezdi a vérszívást, melynek befejeződése után egy másik típusú nyállal feloldja a rögzítő anyagot, így le tud válni a kutya bőréről.
A kullancsot kedvencünk bőréről legkönnyebben egy külön e célra kifejlesztett kullancseltávolító kanál vagy csipesz segítségével szedhetjük le.
A kullancsok betegségeket terjeszthetnek. Ha kullancsokat látunk kedvencünkön, tanácsos állatorvoshoz fordulni!
Férgek
A különféle férgek ellen többcélú féregtelenítő gyógyszert használunk, amely rendszerint több különböző anthelmintikum keverékéből áll a széles körű védelem érdekében. A gyógyszer dózisát a kölyökkutya súlyához pontosan kell igazítani. A kölyökkutyát hathónapos koráig havonta egyszer, azt követően pedig évente kettő-négy alkalommal kell kezelni attól függően, hogy mennyit időt tölt a szabadban. Ha szükséges a bélsár vizsgálatával a féregpetéket azonosítva, specifikus, célzott terápia végezhető az adott féregfajok ellen leghatékonyabb készítmény kiválasztásával. A féregtelenítő gyógyszer alkalmazási módjának – tabletta, paszta vagy folyadék – megválasztásánál vegyük figyelembe a kölyökkutya sajátosságait.
Bolhák
A bolhák elleni hatékony védekezéshez nem árt ismerni e parazita fejlődési ciklusát. A kifejlett bolhák csak a probléma egyik részét jelentik. A bolhák lakásban való jövőbeli kifejlődésének és elterjedésének legfőbb oka a bolhapeték és a bolhalárvák jelenléte. A bolhalárvák gyűlölik a fényt, ezért elrejtőznek a mélyedésekben, a repedésekben, a szőnyegek alatt és a padlórések között. Egy-két hét elteltével a lárvái bebábozódnak. A báb ellenáll a bolhaellenes szereknek, és akár 5 hónapig is nyugvó stádiumban maradhat. Emberek vagy kedvenc állatok jelenlétében a bábból kikelő kifejlett bolhák elárasztják a környezetet. Az a tény, hogy az összes báb egyidejűleg képes kikelni, elősegíti, hogy néhány órán belül masszív bolhafertőzöttség alakuljon ki. A kifejlett bolhák felugranak a kutyára, majd a csípéssel a kutyák vérével táplálkoznak.
A bolhaellenes kezelésnek több fontos célt kell elérnie:
- Inszekticidek alkalmazásával el kell pusztítani az adott területen élő kutyákon található kifejlett bolhákat.
- Ezek az inszekticidek használhatók spray, nyakörv vagy rácseppentő oldat (spot-on) formájában. Az utóbbi készítmények kis folyadékampullák, melyek tartalmát rá kell önteni a bőrre, rendszerint a lapockák közötti tájékon.
- Gátoljuk meg a bolhák fejlődését a környezetben! Ez történhet rovarnövekedés-szabályozó (IGR) készítményeknek a lakásban való permetezésével a bolhapeték és a bolhalárvák fejlődésének meggátlása érdekében.
- Ivartalanítsuk a kifejlett nőstény bolhákat! Ez a cél elérhető a kutya havonta egyszeri tablettás kezelésével.
- Mielőbb bármilyen kezelést alkalmaznánk a környezet bolhamentesítésére, az egész területet alaposan ki kell porszívózni és gondosan ki kell takarítani!
Növekedési erély és súlygyarapodás
A túlsúly megelőzése elsőrendű fontosságú
A kölyökkutyának a növekedés során végig olyan tápot kell kapnia, amely pontosan kielégíti specifikus igényeit. Ezek az igények eltérnek a kifejlett kutya szükségleteitől, és elsősorban a kölyök növekedési erélyétől függnek, amit viszont a kölyök felnőttkori testmérete határoz meg.
Egy kistestű kutya például 10 hónapos korára eléri felnőttkori testsúlyát. Ekkorra meghúszszorozta születési súlyát. Az óriás testméretű kutyák viszont 18–24 hónapos korukig folyamatosan nőnek, és erre az időre testsúlyuk eléri a születési súly 100-szorosát.
A betegségek megelőzése
Védőoltások
- Erősítik a kutya természetes védekező rendszerét
- Segítenek megelőzni a ragályos és esetenként végzetes kimenetelű betegségeket.
Egyes védőoltások kötelezők, míg mások ajánlottak. A védőoltások akkor a leghatásosabbak, ha azokat meghatározott időpontokban adják, későbbi emlékeztető oltásokkal kísérten. A kölyökkutyák vakcinázási programját általában 6–8 hetes korban kezdik meg.
Állatorvosa segít Önnek kiválasztani a kölyökkutya számára legmegfelelőbb vakcinázási programot, figyelembe véve a kölyökkutya életmódjának és környezetének megfelelően felmerülő kockázatokat és az érvényes kötelező orvosi előírásokat.
Mondja el állatorvosának, hogy a kölyökkutya hol fog a jövőben tartózkodni (kutyapanziókban, az erdőben, külföldi utazásokon, stb.) és milyen tevékenységeket fog végezni (például sporteseményeken való részvétel), mivel ezektől függően különleges védőoltásokra lehet szüksége.
Ivartalanítás
Annak eldöntése, hogy kutyáját ivartalaníttassa-e vagy sem, gondos mérlegelést igényel. Számításba kell venni az ivartalanítás lehetséges előnyeit, szembeállítva azokat a kutya tenyésztésének lehetőségével.
A kölyökkutya ivartalanításának potenciális előnyei
Kanok
- Segít csökkenteni a kóborlást és a más kutyákkal való verekedést.
- Kiküszöböli vagy csökkenti bizonyos fajta daganatok kialakulásának kockázatát.
- Csökkenti vagy kiküszöböli a más kanok általi szagjelző viselkedést.
- Segít kiküszöbölni a nem kívánt almok megszületését.
Szukák
- Távol tartja a kan kutyákat a kertünkből, amely ha szukánk tüzelne, rendszerint elkerülhetetlen lenne.
- Kiküszöböli vagy csökkenti bizonyos fajta daganatok – köztük az emlő-, a petefészek- és a méhdaganatok – kialakulásának kockázatát.
- Kiküszöböli a tüzelés során jelentkező vérzést, amely egyébként hathavonta három hétig tartana.
- Csökkenti a gennyes méhgyulladás kialakulásának kockázatát.
- Megakadályozza a nem kívánt almokat.