Kölyökmacska tartása és ápolása, fontos tanácsok kezdő cicatartóknak I.
Kölyök cica a családban I.
Mivel etessünk, mire van szüksége, mit tegyünk, hogy kis kedvencünk egészséges és boldog kiscica legyen.
A MACSKA ELHOZÁSÁT HÉTVÉGÉRE IDŐZÍTSÜK
A hétvégék általában csendesebbek, és ilyenkor a családtagok jobban ráérnek. Ha első naptól kezdve szeretettel és gondoskodással veszik körül, a kölyökmacska hamar rájön, hogy Ön a gazdája és a barátja is egyben.
HASZNÁLJON MACSKAHORDOZÓ KOSARAT VAGY DOBOZT!
- Mind a kölyökmacska, mind a többi utas számára veszélyes, ha a macskát szabadon szállítják az autóban. Macskahordozó kosár vagy doboz alkalmazásával gondoskodjunk a biztonságról.
- Helyezzünk egy takarót a kosár vagy a doboz fenekére, hogy kényelmesebb legyen a macska számára.
- Ne felejtsük el, hogy az utazás jelentette stressz kisebb „baleseteket” idézhet elő, ezért mindig vigyünk magunkkal egy tekercs konyhai papírtörlőt és egy tartalék takarót.
- Olyan nagy szállítókosarat vegyünk, amelybe a macska teljesen kifejlett korában is belefér majd. A sötét színű szállítókosár megnyugtatja a kölyökmacskát: ebben védettnek érzi magát.
család bemutatása
TANULJUK MEG MEGVÉDENI A MACSKÁNKAT!
Most már egyedül Ön a felelős a kölyökmacska biztonságáért, a kölyökmacska mostantól kezdve Önhöz fordul majd szeretetért és védelemért. Védje a kölyökmacskáját: az állat harmonikus növekedése és kiegyensúlyozottsága az Ön által nyújtott gondoskodástól függ.
GYERMEKEK
- A gyermekek gyakran túlzásba viszik az új jövevény ölelgetését, izgalomba jönnek az érkezésétől, túl sokszor megérintik, vagy meghúzzák a farkát. Egy felnőtt macska tökéletesen képes arra, hogy elkerülje a gyerekeket, ha egyedül akar maradni, egy kölyökmacska azonban nem.
- Meg kell magyaráznia gyermekeinek, hogy a kölyökmacska nem játékszer, hogy nagyon sok alvásra van szüksége, és nem szabad felébreszteni csak azért, hogy dédelgessük.
- Ajánlatos megtiltania a fiatal gyermekeknek, hogy az Ön távollétében a kölyökmacskával játsszanak: ezzel elkerülhetők a nemkívánatos karmolások.
A HELYES MOZDULATOK
- Tanuljuk meg a kíméletes bánásmódot, kerüljük a hirtelen vagy durva mozdulatokat.
- Megfogás és felemelés: A kölyökmacska megfogásának és felemelésének legjobb módja, ha egyik szélesre nyitott tenyerünket a mellkasa alá csúsztatjuk, miközben a másik kezünket – a nagyobb testű fajták esetében – a hátulsó lábai alá helyezzük.
- A tekintély érzékeltetése: A kölyökmacskának semmi baja nem származik abból, ha a tarkóján ráncba emelt bőrénél fogva felemeljük, úgy, ahogyan a saját anyja hordozta korábban.
TILOS MOZDULATOK
- Meghúzni a kölyökmacska farkát.
- Fejénél fogva felemelni a kölyökmacskát.
- Úgy felemelni a kölyökmacskát, hogy mindkét kezünket a macska elülső lábai alá helyezzük
A LAKÁSBAN TARTOTT EGYÉB ÁLLATOK
- Fontos, hogy az esetleg szükséges „bemutatások” gyorsan megtörténjenek, hogy a kölyökmacska megtalálhassa a helyét a családban.
- Nincs sok értelme megpróbálni a kölyökmacskát hozzászoktatni a rágcsálókhoz vagy a madarakhoz, mert az azokkal való együttélés számára nehezen képzelhető el.
- Más állatoknak a gazda jelenlétében és fokozatosan kell a kölyökmacskát bemutatni. Ha ezt a helyzetet rosszul kezeljük, csalódottság és/vagy féltékenység alakulhat ki, ami miatt korábbi kedvencünk átmenetileg el is hagyhatja otthonunkat.
KUTYÁK:
Egy jól szocializált kutya nehézség nélkül befogadja az új kölyökmacskát. Egyes idősebb kutyák lehetnek kevésbé toleránsabbak, de a kölyökmacskától kapott kis karmolás eloszlatja az esetleges agresszív szándékokat, és ezt követően a beilleszkedés általában gyors és problémamentes lesz.
MÁSIK MACSKA:
Egy másik macskával nehezebben mehetnek a dolgok. Egy felnőtt macska nem túl boldog, ha egy új kölyökmacska érkezik a territóriumába. Nemtetszését fenyegető magatartással mutatja ki, mivel nem szeretné, ha a megszokott életmenete megváltozna. A teljes elfogadáshoz néhány napra vagy akár több hónapra is szükség lehet.
A bemutatás közben tiltsunk és akadályozzunk meg minden agresszióra utaló jelet. Az állatokat játék vagy etetés közben, „semleges területen” mutassuk be egymásnak. A műveletet mindaddig ismételjük, amíg mindkét macska elfogadja a másik jelenlétét, és az esetleges félelmek kezdenek alábbhagyni. A két macska között hierarchián alapuló kapcsolat alakul ki, melyet a tulajdonosnak tiszteletben kell tartania.
A HELYES MAGATARTÁS
- Az első néhány nap során tartsuk fenn korábbi kedvencünk (kutyánk vagy macskánk) „előjogait”. Gondoskodjunk arról, hogy biztonságban érezze magát a saját „magánterületén”.
- Különítsük el a kölyökmacskát, hogy fokozatosan ismerkedjen meg az új otthonával, és ne bújjon el a bútorok alatt.
- Egy kendővel töröljük meg a kölyökmacska pofáját vagy homlokát, és a pofaszekrétumaival dörzsöljük be a fal alját a többi helyiségben is, hogy a másik állat hozzászokhasson a szagához.
Kellékek macska tartáshoz
Nagyon fontos, hogy a kölyökmacska az új otthonába való megérkezésekor már minden szükséges kelléket és tartozékot ott találjon.
Mindezek a kellékek a legtöbb kisállatos boltban beszerezhetők.
CICAKOSÁR:
Kényelmes fekvőhely, amelyben a kölyökmacska biztonságban érzi magát (a kölyökmacska azonban az alvóhelyét saját maga választja meg).
ALOMTÁLCA:
Egy megfelelő mennyiségű alommal és az ürülék eltávolítására szolgáló kis lapáttal ellátott tálca. Az alomtálcát tanácsos lefedni, hogy az ürülék a tálcában maradjon és a kellemetlen szagok ne juthassanak ki abból. Az alomtálca legalább fél méter távolságra legyen az itató és etető edényektől.
KÉT EDÉNY:
Egy kisebb tál a száraz macskatáp számára (egy felnőtt macska naponta csak 60–70 grammot eszik meg), egy nagyobb edény pedig a friss ivóvíz számára, aminek mindig a macska rendelkezésére kell állnia. A két edény között hagyjunk megfelelő távolságot, hogy megakadályozzuk az ivóvíz táplálékkal való szennyeződését.
KAPARÓRÚD (KAROMKOPTATÓ):
Ennek biztosításával elkerülhető, hogy a macska kárt tegyen a lakás berendezési tárgyaiban.
MÁSZÓFA:
A kölyökmacskák imádnak fára mászni, mivel így magasabb (domináns) pozícióba kerülhetnek, és tekergőzhetnek az ágak között. A mászófa biztosításával csökkenthetők a kölyökmacska bútorokon való őrült rohangálásai és szédítő mutatványai, melyek a mozgásigény kielégítését célozzák.
NYAKÖRV ÉS PÓRÁZ:
A kölyökmacska azonosításának legjobb és leggyorsabb módszere egy nyakörv felhelyezése. Sétáltatáshoz vagy macskahordozó kosár nélküli rövid utazásokhoz nélkülözhetetlen a póráz használata.
MACSKAAJTÓ:
Ha Ön engedi a macskáját szabadon kószálni (a védőoltások beadása előtt mindenképp kerülendő), a „macskaajtó” hasznos eszköz. Ezzel elkerülhető, hogy egész nap nyitogatnunk és csukogatnunk kelljen az ajtót, hogy beengedjük a macskát. Egyes macskaajtók olyan rendszerrel vannak ellátva, amely csak a kedvenc (általában elektronikus nyakörv alapján történő) azonosítását követően nyitja ki a macskaajtót. A kölyökmacska a kertben tett első „kirándulásai” során gondos felügyeletet igényel. A kölyökmacska a vizelettel való jelöléssel, a szagnyomok kertben való hátrahagyásával, illetve a fatörzsek aljának megkaparásával fokozatosan kijelöli területe határait.
JÁTÉKOK:
Minden játéknak legyen meg a maga helye a lakásban, és Önnek körül kell vezetnie kis kedvencét a lakásban. Kezdje az alomtálcával, hogy a macska azonnal könnyíthessen magán, ezután a fekvőhelyét mutassa meg neki, amely nyugalmat és biztonságot nyújtó menedék lesz a számára, végül pedig a játékokat és az egyéb kellékeket mutassa meg a macskának.
A kölyök macska táplálása
Az első etetések:
A hirtelen tápváltásokat mindenképpen el kell kerülni, különben a kölyökmacskánál emésztőszervi rendellenességek alakulhatnak ki. Legjobb, ha a kölyökmacskát az első héten ugyanazzal a táppal etetik, mint amit a tenyésztőnél kapott. Akkor lehet egy más típusú tápra váltani, ha a kölyökmacskának már sikerült leküzdenie az új környezetbe való érkezés okozta stresszt.
A kölyökmacska átvételekor tudakozódjunk arról, hogy korábban miként táplálták (etetések száma naponta, kiadagolva vagy igény szerint), és arról, hogy pontosan mit evett.
A tápváltást fokozatosan kell végrehajtani: az új táppal körülbelül egy hét alatt fokozatosan kell felváltani a korábban kapott eleséget. A fokozatos tápváltás csökkenti a kölyökmacska fejlődését kedvezőtlenül befolyásoló laza bélsár vagy a hasmenés kialakulásának kockázatát.
Tápváltási táblázat:
|
1. és 2. nap |
3. és 4. nap |
4. és 5. nap |
7. nap |
előző táp |
75% |
50% |
25% |
- |
új táp |
25% |
50% |
75% |
100% |
Saját étkezései közben soha ne adjon asztali ételmaradékokat a kölyökmacskának, mert hozzászokik, hogy kéregessen és „lopkodjon” az asztalról.
A kiscica számára választott tápnak tartalmaznia kell mindazokat a tápanyagokat, melyekre a növekedés időszakában (körülbelül egyéves korig) szüksége van. Nagyon fontos, hogy az etetett táp típusa és napi adagja megfeleljen az életkorának. A macskák minden egyes táplálékfelvétel során csak kis mennyiséget szeretnek felvenni, ezért a száraz tápok ideális megoldást jelentenek, mivel kinn lehet hagyni őket anélkül, hogy megromolnának.
Gondoskodjunk arról, hogy a kölyökmacskának mindig legyen elegendő friss ivóvize! A macska eleségét, ivóvizét csendes és nyugodt területen helyezzük el.
A táplálék minősége:
Noha a születés után a kölyökmacska emésztőtraktusa a tej megemésztésére alkalmas, a kor előrehaladtával emésztési képessége változik, míg végül a felnőttkorban többé már nem képes megemészteni a laktózt (a tejben lévő cukrot). A harmonikus növekedés biztosításához kiegyensúlyozott mennyiségű fehérjére, lipidre, szénhidrátra, ásványi anyagokra és nyomelemekre van szükség. Ezeket a tápanyagokat olyan formában kell számára biztosítani, amelyek megfelelnek, élettani és emésztési jellemzőinek.
Az ízletességet az eleség szaga határozza meg; a száraz tápok esetében ezt a követelményt tekintetbe kell venni. Tíznapos korától kezdve a kölyökmacska már képes felismerni a négy alapvető ízt: a savanyút, a keserűt, a sósat és az édeset. A macskák az édes ízhez nem vonzódnak. Az ízletességet befolyásolja egy ötödik íz, az „umami” is.
A macskát ne kizárólag hússal etessük! Bár a macskák szigorúan húsevő állatok, a szabadon élő egyedek sem kizárólag a zsákmányuk izmait vagy máját fogyasztják el. A – gyakran növényevő, rágcsáló vagy mindenevő – zsákmányállat csontjait és beleit is megeszik. Így a macskák időnként növényi eredetű tápanyagokat is felvesznek, amelyek nagyjából kiegyensúlyozott étrendet biztosítanak számukra.
Az asztali ételmaradékok, a zsír és a szószok ártalmasak a kölyökmacskák egészségére! Az ilyen táplálékokat a kölyökmacska egészségének megőrzése érdekében kerülni kell. A nem kellőképpen kiegyensúlyozott tápanyagellátás a bunda fénytelenségét, az elhízás veszélyét vagy a növekedés kiegyensúlyozatlanságát eredményezi. A kölyökmacska emellett az emberi táplálékot a saját eleségével azonosítja, és minden esetben kéregetni fog, amikor Ön leül, hogy egyen, vagy amikor az ételét elkészíti.
Az eleség különböző típusai
Gyári tápok
E tápok legnagyobb előnye, hogy az állattulajdonos biztos lehet abban, hogy a táp a növekedéshez és fejlődéshez szükséges összes tápanyagot biztosítja a kölyökmacska számára. A gyártott tápokat nagy gondossággal állítják elő, és a gyártás során ugyan olyan szigorú higiéniai rendszabályokat alkalmaznak, mint az emberi élelmiszerek előállításánál. Az egy etetett adagra vetített költség sokkal kisebb, mint az otthon készült eleség esetében, és az elkészítéshez nincs szükség időre.
Legjobb pontosan betartani az ajánlás szerinti napi etetendő mennyiségeket, hogy elkerüljük a kölyökmacska túl- vagy aluletetését, ami hátrányosan befolyásolja a kölyök fejlődését.
Kalciumkövek a vizeletben
Ha mindig hozzáférnek friss ivóvízhez, a szemcsés tápokkal etetett macskák nem hajlamosabbak a kalciumtartalmú húgykövek vagy a húgyhólyaggyulladás kialakulására, mint a többi macska.
Friss ivóvíz
Akármilyen táppal etetjük is a macskák, mindig gondoskodjunk arról, hogy a macska folyamatosan hozzáférjen megfelelő mennyiségű friss ivóvízhez.
A gyári tápok két formája:
- A nedves (konzerv formájú vagy tálcás) tápok 80% vizet tartalmaznak és 300–400 grammos adagokban kerülnek forgalomba.
- A száraz (szemcsés, granulált) tápok víztartalma általában 8–10%. A szemcsés tápok ezért tovább eltarthatók, ami azt jelenti, hogy ideálisan megfelelnek a macska evési szokásainak: a macskák hajlamosak többször keveset enni, egy nap akár 10–16 alkalommal is.